Results Archive 07-08 Season

Please select the date you would like to view.

October November December January February March
21st Tri-Icicle 4th Points 2nd Presidents Cup 6th Brundish Cup & Singlehanded open 3rd Points 2nd Points
28th Greenhill Trophy 11th Yeoman Open 9th Points 13th Points 10th Points 9th Ramuz Trophy
  18th Points 16th Points 20th Points 17th Martin Dugdale Trophy 16th End of Season Regatta
  25th Kookaburra Trophy 23rd Points 27th Points 24th Points  
    26th Boxing Day Regatta  
    30th Points  

October

21st - Tri-Icicle

Due to light winds this years race only had 23 starters and 6 finishes.

Click here to see photos of the 2007 Tri-Icicle

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Zingara   Cruiser 30 J Cox
2nd Breeze Crusier 177 C Chettleburgh
3rd Zepher Cruiser 118 R Dugdale
4th Marilyn Ann Cruiser 202 P Dring
5th Breakin Wind Kestrel 1574 D & I Hearsum
6th Rebel Maid Rebel 4 C Facey & D Noble

Back to Top

28th - Greenhill Trophy

There was no racing this weekend due to strong winds.

Back to Top

November

4th - Points

Low entries due to light wind.

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia  Y32 S & R Dugdale
2nd   La Sylphyde Y56 B & A Green
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Tanskey Y9 T Fields & K Beaven
Retired Bath White Y&B 33 A Fields & G Beaven

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd      
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd      
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

15.20

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd      
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

Back to Top

11th - Yeoman Open

Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia  Y32 S Dugdale & G Coleman
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot  
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th Fire Opal Y67 R Whitefoot & I Bray
5th Moonstone Y133 P Marriott & R Mckean
6th Aquarius Y33 P Betts & G Williams
7th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
8th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
9th Solitaire Y38 P Goodman & P Clarke
10th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
11th Swift Y155 A & M Skene
Retired Tanskey Y9 T & A Fields

Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia  Y32 S Dugdale & G Coleman
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Solitaire Y38 P Clarke & P Goodman
6th Fire Opal Y67 R Whitefoot & I Bray
7th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
8th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
9th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
10th Tanskey Y9 T & A Fields
Retired Aquarius Y33 P Betts & G Williams
DNS Swift Y155 A & M Skene

Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st  Lavinia Y32 G Coleman & S Dugdale
2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Fire Opal Y67 R Whitefoot & I Bray
4th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
5th Solitaire Y38 P Clarke & P Goodman
6th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
8th Tanskey Y9 T & A Fields
DNS Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
DNS Moonstone Y133 P Marriott & R Mckean
DNS Swift Y155 A & M Skene
DNS Aquarius Y33 P Betts & G Williams

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st  Lavinia Y32 S Dugdale & G Coleman  
2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th Fire Opal Y67 R Whitefoot & I Bray
5th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
6th Solitaire Y38 P Clarke & P Goodman
7th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
8th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
9th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
10th Tanskey Y9 T & A Fields
11th Aquarius Y33 P Betts & G Williams
DNQ Swift Y155 A & M Skene

Back to Top

18th - Points

Low entries due to strong winds gusting 25mph.

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Fire Opal Y67 R & F Whitefoot
4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Moonstone Y133 P Marriott & R Mckean
6th Tanskey Y9 T Fields & K Beavan

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd   Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Fire Opal Y67 R & F Whitefoot
4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Tanskey Y9 T & A Fields  

14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd      
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

15.20

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd      
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

Back to Top

25th - Kookaburra Trophy

Non-stop downriver race with a turning mark at Thurne.

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia  Y32 S & R Dugdale
2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Blue Ripple Y173 J & R Buntin
4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Solitaire Y38 P Clarke & G Dymond
6th Swift Y155 A & M Skene
7th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
8th Firefly Y93 D Cole & D Gilbert
Retired Misty Morning Y104 A Fryer & Vic

Back to Top

December

2nd - Presidents Cup

There was no racing this weekend due to the weather conditions. Prsidents Cup was held on 09/12/07.

Back to Top

9th - Presidents Cup (moved from 02/12/07).

Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone  Y133 P Marriott & R McKean
2nd Blue Ripple Y173 J & R Buntin
3rd Fire Opal Y67 R & F Whitefoot
4th .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
5th Sun Beam Y100 M & F Holmes
6th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Golden Jubilee Y108 A Moore & B Mann
8th Swift Y155 A Skene & Crew
9th Panope Y27 R Lake & M Rhodes
10th La Sylphide Y56 B & A Green
11th Tanskey Y9 T Fields & Crew

Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Fire Opal   Y67 R & F Whitefoot
2nd Blue Ripple   Y173 J & R Buntin
3rd .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
4th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
6th Golden Jubilee Y108 A Moore & B Mann
7th Sun Beam Y100 M & F Holmes
8th Panope Y27 R Lake & M Rhodes
9th Tankey Y9 T Fields & Crew
10th Swift Y155 A Skene & Crew
DNS La Sylphide Y56 B & A Green

Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple   Y173 J & R Buntin
2nd  Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Tanskey Y9 T Fields & Crew
4th Fire Opal Y67 R & F Whitefoot
5th   .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple   Y173 J & R Buntin
2nd Fire Opal  Y67 R & F Whitefoot
3rd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
5th .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
6th Tanskey Y9 T Fields & Crew
7th Sun Beam Y100 M & F Holmes
8th Golden Jubilee Y108 A Moore & B Mann
9th Panope Y27 R Lake & M Rhodes
10th Swift Y155 A Skene & Crew
11th La Sylphide Y56 B & A Green

Back to Top

16th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Y75 R & P Claxton
2nd La Sylphide Y56 B & A Green
3rd Aquarius Y33 P Betts & G Williams
4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Moonstone Y133 P Marriott & R Mckean
6th Golden Jubilee Y108 A Moore & A Fryer
7th Sun Beam Y100 M & F Holmes
8th Solitaire Y38 P Goodman & G Dymond
9th Swift Y155 A Skene & C Appleton

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Y75 R & P Claxton
2nd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Aqaurius Y33 P Betts & G Williams
5th Golden Jubilee Y108 A Moore & A Fryer
6th Swift Y155 C Appleton & A Skene

14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake  Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Golden Jubilee Y108 A Moore & A Fryer  
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

15.20

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd      
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

Back to Top

23rd - Points

There was no racing this weekend due to no wind and fog.

Back to Top

26th - Boxing Day Regatta

Boxing Day Spoon

Position Boat Name Sail Number Crew
1st   Sword Lark 2084 M Ellis & R Whitefoot
2nd   Lavinia Y32 S & R Dugdale
3rd .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Aquarius Y33 P Betts & G Williams
6th Blue Ripple Y173 J & R Buntin
7th Fire Opal Y67 R & F Whitefoot
8th Laser 88684 J Dugdale
9th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
10th Kittiwake Y103 I & V Hanson
11th Sun Beam Y100 M & F Holmes
12th Tanskey Y9 T & A Fields
13th Panope Y27 W & M Rhodes

Arthur Mann Memorial Trophy
& KGFS Pennant

Position Boat Name Sail Number Crew
1st   Kookaburra Y75 R & P Claxton
2nd Lavinia Y32 S & R Dugdale
3rd Sword Lark 2084 M Ellis & R Whitefoot
4th Fire Opal Y67 R Whitefoot & S Haley
5th   Laser 88684 J Dugdale
6th Kittiwake  Y103 V & I Hanson
7th Blue Ripple Y173 R & J Buntin
8th Tanskey Y9 T Fields & K Beavan
Retired Aquarius Y33 P Betts & G Williams
Retired Tempest 92 R & H Hancock
Retired Panope Y27 W & M Rhodes
Retired Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
DNS Sun Beam Y100 M & F Holmes

Back to Top

30th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 S & R Dugdale
2nd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin 7 R Whitefoot
4th Firefly Y93 D Cole & P Baxter
5th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
6th Swift Y155 A Skene & C Appleton

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 S & R Dugdale
2nd Firefly Y93 D Cole & P Baxter
3rd Swift Y155 A Skene & G Appleton
Retired Thistle Doo Y66 D Angier & J Dugdale

14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

15.20

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd      
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

Back to Top

January

6th - Brundish Cup & Singlehanded Open

Brundish Cup - Downriver to Thurne & back

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra  Y75 R & P Claxton
2nd Aquarius  Y33 P Betts & G Williams
3rd Panope Y27 W Rhodes & R Lake
4th Solitaire Y38 P Goodman & G Dymond
5th Swift Y155 Ashton & Chris
6th Sun Beam Y100 M & F Holmes
Retired Emily Y25 B Hancock & M Hughes

Single Hander Open - Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Katch 22   Solo 2340 J Dugdale
2nd Stripey Laser 88684 R Dugdale
3rd 70+ British Moth 844 I Hanson

Single Hander Open - Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Katch 22   Solo 2340 J Dugdale
2nd Stripey Laser 88684 R Dugdale
3rd 70+ British Moth 844 I Hanson

Single Hander Open - Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st   70+ British Moth 844 I Hanson
2nd Stripey Laser 88684 R Dugdale
3rd Katch 22 Solo 2340 J Dugdale

Single Hander Open - Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Katch 22   Solo 2340 J Dugdale 
2nd Stripey Laser 88684 R Dugdale
3rd 70+ British Moth 844 I Hanson

Back to Top

13th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Aquarius Y33 P Betts & G Williams
3rd Lavinia Y32 S & R Dugdale
=4th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
=4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th Sword Laser 2084 R Whitefoot & J Dugdale
7th Swift Y155 Ashton & Chris
8th .com Kestrel J Williams & S Dugdale
Retired Golden Jubilee Y108 A Moore & A Fryer

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 S & R Dugdale
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th Aquarius Y33 P Betts & G Williams
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
7th Lark 2096 M Ellis & J Hermer
8th Sword Lark 2084 R Whittefoot & J Dugdale
9th Firefly Y93 D Cole & D Guilbert
10th Swift Y155 Ashton & Chris
11th Golden Jubilee Y108 A Moore & A Fryer

14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

15.20

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd      
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

Back to Top

20th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 S & R Dugdale
2nd Aquarius Y33 P Betts & G Williams
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 S & R Dugdale
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart

14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

15.20

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd      
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

Back to Top

27th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 S & R Dugdale
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
5th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
6th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Soliatire Y38 P Goodman & P Clarke
8th Firefly Y93 D Cole & D Gilbert
9th Sun Beam Y100 M & F Holmes
10th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
11th Tanskey Y9 T & A Fields
12th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
13th Golden Jubilee Y108 A Moore & A Fryer
14th Swift Y155 A Skene & Crew

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 S & R Dugdale
2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
4th Solitaire Y38 P Clarke & P Goodman
5th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
6th Firefly Y93 D Cole & D Gilbert
7th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
8th Golden Jubilee Y108 A Moore & A Fryer
9th .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
10th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
11th Tanskey Y9 T & A Fields
12th Swift Y155 A Skene & Crew

14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 S & R Dugdale
2nd Solitaire Y38 P Goodman & P Clarke
3rd Golden Jubilee Y108 A Moore & A Fryer
4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Firefly Y93 D Cole & D Gilbert

15.20

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd      
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

Back to Top

February

3rd - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
2nd Aquarius Y33 P Betts & G Williams
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
Retired Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
Retired Moonstone Y133 P Marriott & R Mckean
Retired Firefly Y93 D Cole & D Gilbert
Retired Golden Jubilee Y108 A Moore & A Fryer

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 R Dugdale & Crew
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
Retired Firefly Y93 D Cole & D Gilbert

14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd
4th
5th

15.20

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd      
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

Back to Top

10th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd La Sylphide Y56 B & A Green
3rd Solitaire Y38 P Goodman & C Evans
4th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
5th Firefly Y93 D Cole & D Gilbert

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Tanskey Y9 T & A Fields
3rd Solitaire Y38 C Evans & P Goodman
Retired Firefly Y93 D Cole & D Gilbert

14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Solitaire Y38 P Goodman & C Evans
Retired Firefly Y93 D Cole & D Gilbert

15.20

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd      
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

Back to Top

17th - Martin Dugdale Memorial Trophy

No racing this weekend (17/02/08) due to lack of wind.
The Martin Dugdale Memorial Trophy will be sailed on 02/03/08

Back to Top

24th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
4th Aquarius Y33 P Betts & G Williams
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th Sun Beam Y100 M & F Holmes
7th Golden Jubilee Y108 A Moore & A Fryer
8th Solitaire Y38 P Goodman & G Dymond
9th Cameo Y18 G & J Williams
10th Tanskey Y9 T & A Fields
11th Swift Y155 Ashton & Chris

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th Tanskey Y9 T & A Fields
5th Solitaire Y38 P Goodman & G Dymond

14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Solitaire Y38 P Goodman & C Evans

15.20

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd      
3rd      
4th      
5th      
6th      
7th      

Back to Top

March

2nd

Martin Dugdale Memorial Trophy

Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 S Dugdale & G Coleman
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
6th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
7th Sun Beam Y100 M & F Holmes
Retired Fire Opal Y67 R & F Whitefoot

Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia  Y32 S Dugdale & G Coleman
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
DNS Fire Opal Y67 R & F Whitefoot
DNS Sun Beam Y100 M & F Holmes
DNS Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st  Lavinia Y32 S Dugdale & G Coleman  
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
6th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
7th Sun Beam Y100 M & F Holmes
8th Fire Opal Y67 R & F Whitefoot

Back to Top

9th - Ramuz Trophy

Ramuz Trophy - Race to South Walsham Broad

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra  Y75 R & P Claxton
2nd Blue Ripple  Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
4th Aquarius Y33 P Betts & G Williams
5th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
6th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Solitaire Y38 P Goodman & P Clarke
8th La Sylphide Y56 B & A Green

Return - KGFS Pennant

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra  Y75 R & P Claxton
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Aquarius Y33 P Betts & G Williams
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th Solitaire Y38 P Goodman & P Clarke
Retired Moonstone Y133 P Marriott & R McKean

Back to Top

16th - End of Season Regatta

Back to Top