Results Archive 08-09 Season

Please select the date you would like to view.

October November December January February March
19th Tri-Icicle 2nd Points 7th Presidents Cup 4th Brundish Cup & Singlehanded open 1st Points 1st Points
26th Greenhill Trophy 9th Points 14th Points 11th Points 8th Points 8th Points
  16th Yeoman Open 21st Points 18th Points 15th Martin Dugdale Trophy 15th Ramuz Trophy
  23rd Points 26th Boxing Day Regatta 25th Points 22nd Points 22nd End of Season Regatta
  30th Kookaburra Trophy 28th No Sailing      

October

19th - Tri-Icicle

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Marilyn Ann Cruiser 202 P Dring
2nd Brigand Cruiser 390 Brown
3rd Blue Ripple Yeoman 173 R Whitefoot & M Ellis
4th Kookaburra Yeoman 75 R & P Claxton
5th Reflection Cruiser 264 J Holden
6th Amantani Cruiser 379 M Partridge
7th Melinda Cruiser 217 P Howes
8th Zephyr Cruiser 118 R Dugdale
9th Limelight Punt 45 G Tibbenham
10th Palmela Cruiser 332 M Ward
11th Catspaw Cruiser 244 B Wilkins
12th Mayfly 1 Cruiser 132 JP Taylor
13th Breakin Wind Kestrel 1754 D & I Hearsum
14th Zingara Cruiser 30 J Cox
15th Flame Y & B 123 P Mossman
16th Rushmere Cruiser 208 C Shinn
17th Misty Morning Yeoman 104 B Westgate & A Fryer
18th Rebel H Rebel 14 C Facey & D Noble
19th Horning Morning
20th Cygnet Cruiser 259 S Crosse
21st.com Kestrel 1480 J Wiliams & S Dugdale
22nd Rebel Rascal
23rd Rubicon
24thSwallow Cruiser 400 P Goshawk
25th Valiant Rebel Rebel 10 Dr M Throne
26th Tanskey Yeoman 9 T & A Field
27th Panope Yeoman 27 WRhodes & R Lake
28th Henrietta Cruiser 334 P Charlton
29th Cockatrice Reedling 3 K Saunders
30th Solitaire Yeoman 38 P Goodman & Q Stewart
31st Gemima Cruiser G33 D Cole
32ndSilhouette Yeoman 127 I Stewart
33rd Butterbump Cruiser 401
Retired Tortoiseshell Y&B 21 P Ollier

Trophy Winners

Trophy Winner
Fol O Me Trophy for Overall Winner 202 Marilyn Ann - Philip Dring
Crystal Decanter for Cruisers 202 Marilyn Ann - Philip Dring
Crystal Jug for Keelboats except Yeomans Y & B 123 Flame - Dennis Mossman
Crystal Jug for Yeomans Yeoman 173, Blue Ripple - Richard Whitefoot & M Ellis
Boats and Bits Trophy for Dinghies Punt 45 Limelight -Geoff Tibbenham
Kestrel Trophies 1574 Breakin Wind helm David Hearsum crew Ian Hearsum
Charlie Brown Trophy for all keelboats Yeoman 173, Blue Ripple - Richard Whitefoot & M Ellis

Back to Top

26th - Greenhill Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st   Blue Ripple Y173 J & R Buntin
2nd Atalanta Y &B 17 S & C Dugdale
3rd Reedling RK1 B Mann & P Runnagall
4th Silvercloud Y & B 74 K Saunders & N Davison
5th Onyx  RK10 J Dugdale & H Tilley
6th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer

Back to Top

November

2nd - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Ykboats Y302 P Betts & G Williams
2nd .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
3rd Out of the Blue Y34 S CliffeJ Dugdale
5th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
6th Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
7th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
8th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
9th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
10th Bath White Y & B 33 A & T Fields
11th Solitaire Y38 P Goodman
12th Yorkshire Skipper Y & B 88 K & G Bevan

12.30

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th Bath White Y & B 33 A & T Fields
7th Ykboats Y302 P Betts & G Williams
8th Lavinia Y32 S & J Dugdale
9th Solitaire Y38 K West & P Goodman

Back to Top

9th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
2nd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th Ykboats Y302 P Betts & G Williams
5th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
6th Sunbeam Y100 M & F Holmes
7th Panope Y27 W Rhides & R Lake

12.30

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Ykboats Y302 P Betts & G Williams
4th Moonstone Y133 J Buntin & R Whitefoot
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart

Back to Top

16th - Yeoman Open

Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia  Y32 S & R Dugdale
2nd Ykboats Y302 P Betts & G Williams
3rd Blue Ripple Y173 J & R Buntin
4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
6th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
7th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
8th Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
9th La Sylphide Y56 B & A Green
10th Solitaire Y38 P Goodman & P Clarke
11th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
12th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
DNS Swift Y155 A Skene & C Appleton

Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia  Y32 S & R Dugdale
2nd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
3rd Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
4th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th Ykboats Y302 P Betts & G Williams
7th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
8th Blue Ripple Y173 J & R Buntin
9th Solitaire Y38 P Clarke & P Goodman
10th La Sylphide Y56 B & A Green
11th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
12th Swift Y155 A & M Skene
DNS Panope Y27 W Rhodes & R Lake

Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st  Lavinia Y32 S & R Dugdale
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
4th Misty Morning Y104 B Wetsgate & A Fryer
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th La Sylphide Y56 B & A Green
7th Blue Ripple Y173 J & R Buntin
8th Solitaire Y38 P Clarke & P Goodman

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st  Lavinia Y32 S & R Dugdale 
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
=4th Ykboats Y302 P Betts & G Williams
=4th Moonstone Y133 P Marriott & R Mckean
=6th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
=6th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
8th Blue Ripple Y173 B & R Buntin
9th La Sylphide Y56 B & A Green
10th Solitaire Y38 P Clarke & P Goodman
11th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
12th Swift Y155 A & M Skene
13th Panope Y27 W Rhodes & R Lake

Back to Top

23rd - Points

No racing this weekend (23/11/08) due to adverse weather.

Back to Top

30th - Kookaburra Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Fire Opal Y162 R Whitefoot & S Dugdale
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
6th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
7th Solitaire Y38 P Goodman & K West
8th La Sylphide Y56 B & A Green
9th Cameo Y18 G Williams & B Levey
Retired Panope Y27 W Rhodes & R Lake
Retired Swift Y155 A Skene & Crewe

Back to Top

December

7th - Presidents Cup

Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Lavinia Y32 S & J Dugdale
4th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
5th Kookaburra Y75 R & P Claxton
6th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
7th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
8th Ykboats Y302 P Betts & G Williams
9th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
10th Sun Beam Y100 M & F Holmes
11th Tanskey Y9 T Fields & Crew
12th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
13th Solitaire Y38 P Goodman & D Gilbert
14th Swift Y155 A Skene & C Appleton
Retired Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart

Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
2nd Lavinia Y32 S & J Dugdale
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
6th .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
7th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
8th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
9th Solitaire Y38 K West & P Goodman
10th Misty Morning Y104 B Wetsgate & A Fryer
11th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
12th Tanskey Y9 K Beaven & A Fields
13th Cameo Y18 G Williams & P Ellery

Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
2nd Lavinia Y32 S & J Dugdale
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
5th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
6th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
8th Solitaire Y38 K West & P Goodman
9th Tanskey Y9 T & A Fields
10th Cameo Y18 G Williams & P Ellery

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Lavinia Y32 S & J Dugdale
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
=5th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
=5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
=8th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
=8th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
10th Solitaire Y38 K West & P Goodman
11th Tanskey Y9 T & A Fields
=12th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
=12th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
DNQ Sun Beam Y100 M & F Holmes
DNQ Swift Y155 A Skene & C Appleton
DNQ Ykboats Y302 P Betts & G Williams

Back to Top

14th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Y75 R & P Claxton
2nd La Sylphide Y56 B & A Green
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Misty Morning Y104 B Westgate & Debs
5th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
6th Solitaire Y38 P Goodman & K West
7th Swift Y155 A Skene & C Appleton

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Y75 R & P Claxton
2nd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Solitaire Y38 K West & P Goodman
4th Misty Morning Y104 B Westgate & Debs
5th La Sylphide Y56 B & A Green

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Solitaire Y38 K West & P Goodman
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & Debs
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart

Back to Top

21st - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
2nd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Misty Morning Y104 B Westgate & Debs
5th Solitaire Y38 P Goodman & K West
6th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
7th Cameo Y18 G Williams & P Ellery

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J Butnin & R Whitefoot
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Solitaire Y38 K West & P Goodman

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Solitaire Y38 P Goodman & K West

Back to Top

26th - Boxing Day Regatta

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Y75 R & P Claxton
2nd Lavinia Y32 S & R Dugdale
3rd Fire Opal Y167 R & F Whitefoot
4th Blue Ripple Y173 J & R Buntin
=5th .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
=5th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
7th Sun Beam Y100 M Holmes & G Howes
8th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
9th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
10th Tanskey Y9 T Fields & K Beaven
Retired Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer

Arthur Mann Memorial Trophy
& KGFS Pennant

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 S & R Dugdale
2nd Fire Opal Y162 R & R Whitefoot
3rd .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
4th Blue Ripple Y173 R & J Buntin
5th Kookaburra Y75 R & P Claxton
6th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
8th Tanskey Y9 T Fields & K Beavan
9th Sun Beam Y100 M Holmes & G Howes

Back to Top

28th - No Sailing

Back to Top

January

4th - Brundish Cup & Singlehanded Open

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
2nd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Aquarius Y33 A Garner & J Carrington
4th La Slyphide Y56 B & A Green
5th Topaz Y4 G Ross & K West
6th Solitaire Y38 P Goodman & D Gilbert
Retired Swift Y155 A Skene & C Appleton

Single Hander Open - Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Catch 22   Solo 2340 S Dugdale
2nd Hannah Laser 146420 R Dugdale
3rd Old Red Topper 24717 J Rushton
4th Raspberry Ripple Topper 45877 C Dugdale
5th Warrior Topper 45877 J Dugdale
6th Hovis Topper 45000 J Patience

Single Hander Open - Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Catch 22   Solo 2340 S Dugdale
2nd Hannah Laser 146470 R Dugdale
3rd Warrior Topper 458777 J Dugdale
4th Old Red Topper 24717 J Rushton
5th Hovis Topper 45000 J Patience
6th Raspberry Ripple Topper 45877 C Dugdale

Single Hander Open - Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Catch 22 Solo 2340 S Dugdale
2nd Hannah Laser 146470 R Dugdale
3rd Old Red Topper 24717 J Rushton
4th Warrior Topper 458777 J Dugdale
5th Hovis Topper 45000 J Patience
6th Raspberry Ripple Topper 458777 C Dugdale

Single Hander Open - Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Catch 22 Solo 2340 S Dugdale 
2nd Hannah Laser 146470 R Dugdale
3rd Old Red Topper 24717 J Rushton
4th Warrior Topper 45877 J Dugdale
=5th Hovis Topper 45000 J Patience
=5th Raspberry Ripple Topper 45877 C Dugdale

Back to Top

11th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 C Bunn & N Tansley
2nd Fire Opal Y162 R Whitefoot & G Williams
3rd Kookaburra Y75 R Claxton & P Betts
4th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
7th Tanskey Y9 T & A Fields

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 C Bunn & N Tansley
2nd Fire Opal Y162 R Whitefoot & G Williams
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
5th Kookaburra Y75 R & P Claxton
Retired Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

18th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
6th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Topaz Y4 G Ross & S Dixson

10.55 - Toppers

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Warrior 45877 (3) J Dugdale
2nd Hovis 45000 J Patience
3rd Raspberry Ripple 45877 (33) C Dugdale

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
2nd Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
Retired Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson

12.10 - Toppers

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Warrior 45877 (3) J Dugdale
2nd Hovis 45000 J Patience

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

13.45 - Toppers

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Warrior 45877 (3) J Dugdale
2nd Hovis 45000 J Patience

Back to Top

25th - Points

No racing this weekend (25/01/09) due to adverse weather.

However 3 Toppers and a Splash did 2 training races.

Back to Top

February

1st - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
5th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
6th Misty Morning Y104 B Westgate & D Gilbert
7th Kookaburra Y75 R & P Claxton

10.55 - Allcomers C

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Warrior Topper 45877 (3) J Dugdale
2nd old red Topper Topper 24717 J Rushdon
3rd Hovis Topper 45000 J Patience
4th Buzz Splash 813 J Moore

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
5th Kookaburra Y75 R & P Claxton
6th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting

12.10 - Allcomers C

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Warrior Topper 45877 (3) J Dugdale
2nd Hovis Topper 45000 J Patience
3rd old red Topper Topper 24717 J Rushdon
4th Buzz Splash 813 J Moore

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

13.45 - Toppers

Position Boat Name Sail Number Crew

Back to Top

8th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Y75 R & P Claxton
2nd .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
5th Tanskey Y9 T Fields & L Tansley
6th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
7th Solitaire Y38 P Goodman & D Gilbert

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Y75 R & P Claxton
2nd .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
5th Tanskey Y9 T Fields & L Tansley
6th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
7th Solitaire Y38 D Gilbert & M Tinge

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 Q Stewart & I Hanson
2nd Solitaire Y38 M Tinge & D Gilbert

Back to Top

15th - Martin Dugdale Memorial Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
6th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
7th Laser R Dugdale
8th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
9th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
10th Misty Morning Y104 B Wetsgate & A Fryer
11th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
12th La Sylphide Y56 B & A Green
13th Solitaire Y38 P Goodman & Crew

Back to Top

22nd - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
5th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
6th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
7th Solitaire Y38 P Goodman & D Gilbert
8th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
9th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
10th Tanskey Y9 T Fields & L Tansley
11th La Sylphide Y56 B & A Green

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
3rd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
6th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
8th Tanskey Y9 T Fields & L Tansley
9th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
10th Saolitaire Y38 K West & Crew

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 Q Stewart & I Hanson
2nd Solitaire Y38 K West & P Goodman
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer

Back to Top

March

1st - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
3rd Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
4th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Crew
6th Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
7th La Sylphide Y56 B & A Green
8th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
9th Sunbeam Y100 M & F Holmes

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Warrior T45877 J Dugdale
2nd Tallulh T45000 J Patience
3rd BuzzSplash 813 J Moore
4th Rasberry Ripple T45877 C Dugdale
5th T45315 J Galloway

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
2nd Out of the Blue Y34 C Hanson & R Claxton
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
Retired Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
Retired Sunbeam Y100 M & F Holmes

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Buzz Splash 813 J Moore
2nd Tallulh T45000 J Patience
3rd Raspberry Ripple T45877 C Dugdale
4th Warrior T45877 J Dugdale
5th T45315 J Galloway

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Buzz Splash 813 J Moore
2nd Raspberry Ripple T45877 C Dugdale
3rd T45315 J Galloway

Back to Top

8th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Crystal Y115 C Bunn & N Tansley
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Blue Ripplee Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th Moonstone Y133 P Marriott & P Betts
5th Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
6th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
7th Kookaburra Y75 P & R Claxton
8th Brandy Bottle Y91 P & J Barker
9th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
10th Sunbeam Y100 M & F Holmes

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Warrior T45877 J Dugdale
2nd Tallulah T45000 J Patience
3rd Old Red Topper T24717 J Rushton
4th Sugar T43639 L Tansley
5th T45315 J Galloway

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Crystal Y115 C Bunn & N Tansley
2nd Fire Opal Y162 R & F Whitefoot
3rd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
4th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
5th Moonstone Y133 P Betts & P Marriott
6th Kookaburra Y75 R & P Claxton
7th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
Retired Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
Retired Topaz Y4 G Ross & S Dixon

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Warrior T45877 J Dugdale
2nd Tallulah T45000 J Patience
3rd Old Red Topper T24717 J Rushton
4th Sugar T43639 L Tansley
Retired T45315 J Galloway

14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Warrior T45877 J Dugdale
2nd Tallulah T45000 J Patience
3rd Old Red Topper T24717 J Rushton
Retired Sugar T43639 L Tansley

Back to Top

15th - Ramuz Trophy

Ramuz Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
2nd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
4th Cameo Y18 G Williams & D Williams
5th Solitaire Y38 P Goodman & P Clarke
Retired Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot

Return - KGFS Pennant

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
3rd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
4th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
5th Cameo Y18 G & D Williams
6th Solitaire Y38 P Goodman & P Clarke

Back to Top

22nd - End of Season Regatta

Enterprises - 10.40

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Sharkie 6344 K Edwards & R Kelsey
2nd   Agapanthus 21862 R & C Salisbury
3rd Polyarchy 16621 G Curtis & A Rusted

Enterprises - 12.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Sharkie 6344 K Edwards & R Kelsey
2nd Polyarchy 16621 G Curtis & A Rusted
Retired Agapanthus 21862 R & C Salisbury

Enterprises - 13.55

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Sharkie  6344 K Edwards & R Kelsey
2nd Agapanthus 21862 R & C Salisbury
Retired Polyarchy 16621 C Curtis & A Rusted

Yeoman - 10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Crystal  Y115 C & G Bunn
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Fire Opal Y162 R Whitefoot & D Williams
4th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th Lavinia Y32 S & R Dugdale
7th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
8th La Sylphide Y56 B & A Green
9th Tanskey Y9 T & A Fields
10th Cameo Y18 G & J Williams
11th Solitaire Y38 P Goodman & M Tinge

Yeoman - 12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia  Y32 S & R Dugdale
2nd Crystal Y115 C & S Bunn
3rd Fire Opal Y162 R Whitefoot & D Williams
4th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
5th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
6th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
8th Cameo Y18 G & D Williams
9th Solitaire Y38 P Goodman & M Tinge
10th Tanskey Y9 T & A Fields
11th La Sylphide Y56 B & A Green

Yeoman - 14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia  Y32 S & R Dugdale
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
3rd Fire Opel Y162 R Whitefoot & D Williams
4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart

Singlehanders - 10.55

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Warrior  Topper 45877 J Dugdale
2nd   Splash 1897 J Foster
3rd Tallulah Topper 45000 J Patience
4th Buzz Splash 813 J Moore
5th   Topper 45315 J Galloway

Singlehanders - 12.15

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Warrior  Topper 45877 J Dugdale
2nd Tallulah Topper 45000 J Patience
3rd Buzz Splash 813 J Moore
4th Splash 1897 J Foster
5th   Topper 45315 J Galloway

Singlehanders - 14.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Warrior  Topper 45877 J Dugdale
2nd Tallulah Topper 45000 J Patience
3rd Buzz Splash 813 J Moore
4th Topper 45315 J Galloway
Retired   Splash 1897 J Foster

Overall Winners

Opel Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Sharkie 6344 K Edwards & R Kelsey

Davies Barometer

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Crystal  Y115 C & S Bunn

Regulars

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson

Club Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavina  Y32 S & R Dugdale

Millhouse Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia  Y32 S & R Dugale

Back to Top