Results Archive 12-13 Season

Please select the date you would like to view.

October November December January February March
14th Single Handed Open/Points 4th Points 2nd Presidents Cup 6th Brundish Cup 3rd Points/Crews 3rd Points
21st Tri-Icicle 11th Points 9th Points/Crews 13th Points 10th Martin Dugdale Trophy 10th Ramuz Trophy
28th Greenhill Trophy 18th Yeoman Open 16th Points 20th Points/Ladies 17th Points 17th End of Season Regatta
  25th Kookaburra Trophy 23rd Points 27th Points 24th Points  
    26th Boxing Day  
    30th Points      

October

14th - Single Handed Open/Points

Single Hander Open - Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st L175761 R Dugdale
2nd Tassdula Solo 4258 I Hanson
3rd Love Gun Laser 198785 J Dugdale
4th Laser 119289 J Galloway
5th Daisy Laser 88679 K West
6th Laser Blade Laser 112533 J Osborn
7th Laser 12632 P Kane
8th Laser 149617 C Drew
9th Laser 118359 T Drew
1st Topper 28950 L Drew
2nd Topper 40635 C Pettit
3rd Topper 6937 D Smith

Single Hander Open - Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Love Gun Laser 198785 J Dugdale
2nd Tassdula Solo 4258 I Hanson
3rd Laser 175761 R Dugdale
4th Laser 119289 J Galloway
5th Laser Blade Laser 112533 J Osborn
6th Laser 122632 P Kane
7th Daisy Laser 88679 K West
8th Laser 118359 T Drew
9th Laser 149617 C Drew
1st Topper 28950 L Drew
2nd Topper 6937 D Smith
3rd Funky Monky Topper 40365 C Pettit

Single Hander Open - Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Tassdula Solo 4258 I Hanson
2nd Love Gun Laser 198785 J Dugdale
3rd Laser 175761 R Dugdale
4th Laser 119289 J Galloway
5th Laser Blade Laser 112533 J Osborn
6th Daisy Laser 88679 K West
7th Laser 118359 T Drew
1st Topper 28950 L Drew
2nd Funky Monky Topper 40635 C Pettit
3rd Topper 6937 D Smith

Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
2nd Topaz Y4 G Ross & S Dxion
3rd Tanskey Y9 T Fields & K Beaven
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
5th Bath White Y&B 33 A Fields & G Thomas
Retired Laser 2 6918 J Moore & J Phillips

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
2nd Topaz Y4 G Ross & S Dxion
3rd Tanskey Y9 T Fields & K Beaven
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
5th Bath White Y&B 33 G Thomas & A Fields
6th Laser 2 6918 J Moore & J Phillips

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

21st - Tri-Icicle

We had 49 entrants in this years the most ever.

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Helm
1st Cuckoo Cruiser 215 S Lampert
2nd Vixen Cruiser 302 P Roney
3rd Cygnet Cruiser 259 M Reilly
4th Amantani Cruiser 379 M Partridge
5th Sabrina II Cruiser 152 J Holmes
6th Brigand Cruiser 390 C Brown
7th Breeze Cruiser 177 C Chettleburgh
8th Marilyn Ann Cruiser 202 P Dring
9th Pixie Cruiser 151 A Lincoln
10th Cordon Rouge I Cruiser 384 D Thompson
11th Zingara Cruiser 30 R Dugdale
12th Joy Cruiser 265 P Davies
13th Pandora 3 Cruiser 169 J Smith
14th Melbourne Lady Cruiser 315 M Tinge
15th Westward V Cruiser 106 C Markham
16th Comet Punt 102 R Whitefoot
17th Emperor Goose Punt 101 J Parker
18th Rock n Roll Solo 5307 K Priest
19th Rebel Sailer Rebel R8 G Hermer
20th Catspaw Cruiser 244 B Wilkins
21st Rushmere Cruiser 208 R Harris
22nd Kookaburra Yeoman 75 R Claxton
23rd Kittiewake Yeoman 103 Q Stewart
24th Blue Ripple Yeoman 173 J Buntin
25th Snowbird Cruiser 223 N Wiggins
26th Swallow Cruiser 400 P Goshawk
27th Bessie Bell Cruiser 129 N Ebbage
28th Limelight Punt 45 G Tibbenham
29th Love Gun Laser J Dugdale
30th May Cruiser 403 K Rhead
31st Misty Morning Yeoman 104 B Westgate
32nd Jaws Reedling RK4 S Bailey
33rd Chalkhill Blue Y&B 96 P Montague
34th Tortoiseshell Y&B 21 P Ollier
35th Topaz Yeoman 4 G Ross
36th Rebel Chieftain Rebel R11 S Truss
37th Cockatrice Reedling RK3 K Saunders
38th Smuggler Cruiser 145 G Williams
39th Pipedream Yeoman 172 C Facey
40th White Ermine Y&B 82 M Jones
41st Ziggy Yeoman 175 D Moore
42nd Apache Enterprise E1704 E Bailey
43rd Thistle Doo Yeoman 66 D Angier
44th Gilly Flower Merlin Rocket 3433 T Tempest
45th X1 X1 J Galloway
46th Wildgoose GP14 1744 T Kane
47th Gemima Production Cruiser G33 D Cole
RTD Hairstreak Y&B 102 C Gardner
WD Wandering Rose Cruiser 369 G Salt

Trophy Winners

Trophy Winner
Fol O Me Trophy for Overall Winner Cruiser 215 Cuckoo- S Lampert
Crystal Decanter for Cruisers Cruiser 215 Cuckoo - S Lampert
Yeoman Trophy Yeoman 75, Kookaburra- R Claxton
Charlie Brown Trophy for mixed keelboats Rebel R8, Rebel Sailer- G Hermer
Boats & Bits Trophy for Dinghies Punt 102, Comet- R Whitefoot

Back to Top

28th - Greenhill Trophy

Greenhill Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Misty Morning Y104 A Fryer & B Westgate
3rd Silver Cloud Y&B 74 K Saunders & N Davies

Bees Autumn Trophy (Return leg)

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

Points

10.55

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 175761 J Dugdale
2nd Laser 112533 J Osborn
3rd Daisy Laser 88679 K West

11.55

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 175761 J Patience
2nd Laser 112533 J Osborn
3rd Splash 213 N Ackroyd
4th Laser 88679 K west

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 112533 J Osborn
2nd Laser 175761 R Dugdale
3rd Splash 213 N Ackroyd
4th Laser 83679 K West

Back to Top

November

4th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Topaz Y4 G Ross & S Dixon
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
4thOut of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
5th Voyager Y130 P Richardson & J Bennett

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 175761 R Dugdale
2nd Laser 112533 J Osborne
Splash 813 J Moore

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
5th Toapaz Y4 G Ross & S Dixon

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 198785 J Dugdale
2nd Laser 175761 R Dugdale
3rd Laser 112533 J Osborne
ret Laser 149617 K Drew

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st   Laser 88379 K West
2nd Laser 112533 J Osborne

Back to Top

11th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
4th Topaz Y4 G Ross & S Dxion
5th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
6th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
7th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
8th Thistle Doo Y66 D Angier & P Edwards
9th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
10th Solitaire Y38 P Goodman & J Wright
11th Lindsey - Jane Y25 A Gallnt & P Luxford
12th Folly Too Y162 P Charlish& V Keen
13th Sunbeam Y100 M & F Holmes
14th Fanatic Y165 I & L Malton

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 88639 K West
2nd Splash 813 J Moore
3rd Laser 112533 J Osborne
4th Topper 34393 P Luxford
5th Topper 45877 J Dugdale

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
3rd Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
4th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
5th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
6th Kookaburra Y75 P & R Claxton
7th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
8th Thistle Doo Y66 D Angier & P Edwards
9th Fanatic Y165 C Brady & I Malton
10th Topaz Y4 G Ross & S Dxion
11th Lindsey - Jane Y25 A Gallant & P Luxford
12th Folly Too Y162 P Charlish & V Keen
13th Solitaire Y38 J Wright & P Goodman

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Splash 813 J Moore
2nd Laser 112533 J Osborne
3rd Laser 88679 K West
4th Laser 175761 P Luxford
5th Laser 198731 J Dugdale

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Lindsey - Jane Y25 A Gallant & P Luxford
3rd Voyager Y130 J Bennett & P Richardson

13.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st   Laser 112533 J Osborne
2nd Laser 88679 K West
3rd Laser 175761 P Luxford

Back to Top

18th - Yeoman Open

Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 J & R Dugdale
2nd Solitaire Y38 P Goodman & J Wright
3rd Misty Morning Y104 B West gate & A Fryer
4th Sunbeam Y100 M & F Holmes
5th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
6th Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
7th Kittiwake Y103 Q Stewart & I Hanson
8th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
9th Fanatic Y165 I Malton & C Brady
10th Folly Too Y162 P Charlish & V Keen

Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 J & R Dugdale
2nd Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
3rd Topaz Y4 G Ross & S Dixon
4th Kittiwake Y103 Q Stewart & I Hanson
5th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
6th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
7th Folly Too Y162 P Charlish & V Keen
8th Fanatic Y165 I Malton & C Brady
9th Solitaire Y38 P Goodman & J Wright

Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 Q Stewart & I Hanson
2nd Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
4th Solitaire Y38 P Goodman & J Wright

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 J & R Dugdale
2nd Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
3rd Kittiwake Y103 Q Stewart & I Hanson
=4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
=4th Solitaire Y38 P Goodman & J Wright
6th Topaz Y4 G Ross & S Dxion
7th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
8th Folly Too Y162 P Charlish & V Keen
9th Fanatic Y165 I Malton & C Brady
DNQ Sunbeam Y100 M & F Holmes

Points

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Love Gun Laser 198785 N Ackroyd
2nd Laser 175761 J Patience
3rd Daisy Laser 88679 K West
4th Laser 172284 P Edwards
5th Zephyr Laser II 6918 J Moore & J Phillips

12.20

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Love Gun Laser 198785 N Ackroyd
2nd Daisy Laser 88679 K West
3rd Laser 175761 J Patience
4th Laser 172284 P Edwards
5th Zephyr Laser II 6918 J Moore & J Phillips

13.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Love Gun Laser 198785 N Ackroyd
2nd Daisy Laser 88679 K West
3rd Zephyr Laser II 6918 J Moore & J Phillips
4th Laser 172284 P Edwards

Back to Top

25th - Kookaburra Trophy

There was no racing on 25/11/12 due to the high winds.

Back to Top

December

2nd - Presidents Cup

Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 Q Stewart & I Hanson
2nd Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th Folly Too Y162 P Charlish & V Keen
5th Topaz Y4 G Ross & S Dxion
6th Fanatic Y165 C Brady & L Malton
7th Daisy Laser 88679 K West
Retired Mustard Laser 149617 C Drew

Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 Q Stewart & I Hanson
2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Topaz Y4 G Ross & S Dixon
4th Folly Too Y162 P Charlish & V Keen
5th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
6th Mustard Laser 149617 C Drew
7th Daisy Laser 88679 K West
8th Fanatic Y165 C Brady & L Malton

Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 Q Stewart & I Hanson
2nd Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
3rd Daisy Laser 88679 K West
Retired Mustard Laser 149617 C Drew

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 Q Stewart & I Hanson
2nd Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
=4th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
=4th Folly Too Y162 P Charlish & V Keen
6th Daisy Laser 88679 K West
7th Fanatic Y165 C Brady & L Malton
8th Mustard Laser 149617 C Drew

Back to Top

9th - Points/Crews

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
2nd Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
3rd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
6th Linsey Jane Y25 A Gallant & T Linde

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Splash 822 N Ackroyd
RetiredWarrior Topper 45877 J Dugdale
Retired Topper 34393 P Luxford

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
3rd Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
4th Linsey Jane Y25 A Gallant & T Linde
Retired Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Splash 822 N Ackroyd
Retired Warrior Topper 45877 J Dugdale
Retired Topper 34393 P Luxford

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

13.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st   Splash 822 N Ackroyd
2nd Topper 34393 P Luford

Back to Top

16th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Brandy Bottle Y91 P Barker T Whiting
3rd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
5th Thistle Doo Y66 D Angier & P Edwards
6th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
7th Folly Too Y162 P Charlish & V Keen
Retired Topaz Y4 G Ross & S Dixon
Retired Voyager Y130 P Richardson & J Bennett

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 198785 N Ackroyd
2nd Laser 112533 J Osborne

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Voyager Y130 P Richardson& J Bennett
2nd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
4th Thistle Doo Y66 R Angier & P Edwards
5th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
6th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
7th Folly Too Y162 P Charlish & V Keen
8th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 198785 N Ackroyd
2nd Laser 112533 J Osborne

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

13.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st   Laser 198785 N Ackroyd
2nd Laser 112533 J Osborne

Back to Top

23rd - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Voyager Y130 S Bennett & P Richardson
2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Topaz Y4 J Patience & S Dixon
Retired Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 198785 J Dugdale
2nd Splash 213 N Ackroyd
Retired Daisy Laser 88679 K West

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Topaz Y4 R Dugdale & S Dixon
2nd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Voyager Y130 P Richardson & S Bennett
4th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
5th Kookaburra Y75 R & P Claxton
6th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 198785 J Dugdale
Retired Splash 213 N Ackroyd

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

13.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

26th - Boxing Day Regatta

Boxing Day Spoon

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
2nd Kittiwake Y103 Q Stewart & I Hanson
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
4th Stressy Too 2.4 meter 68 Redling J Dugdale
5th Kookaburra Y75 R & P Claxton
6th Stressy 2.4 meter 68 C Dugdale
7th Lindsey Jane Y25 A Gallant & P Betts
8th Pipe Dream Y172 C Facey & D Noble
9th Topper 42535 D Bull
10th Thistle Doo Y66 D Angier & P Edwards
11th Sunbeam Y100 M & F Holmes
12th Cameo Y18 G & J Williams
13th Laser 149613 C Drew
14th Laser 118359 T Drew
Retired Shadow Enterprise 608 J & L Galloway
Retired Topaz Y4 G Ross & C Brady

Arthur Mann Memorial Trophy
& KGFS Pennant

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
2nd Laser 119289 J Galloway
3rd Stressy Too 2.4 meter 68 Redling J Dugdale
4th Kittiwake Y103 Q Stewart & I Hanson
5th Stressy 2.4 meter 68 C Dugdale
6th Kookaburra Y75 R & P Claxton
7th Lindsey Jane Y25 A Gallant & P Betts
8th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
9th Pipe Dream Y172 C Facey & D Noble
10th Topper 42535 D Bull
11th Laser 149617 C Drew
Retired Laser 118359 T Drew
Retired Thistle Doo Y66 D Angier & P Edwards

Back to Top

30th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Brandy Bottle Y91 P & A Barker
3rd Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Topaz Y4 G Ross & C Brady

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Brandy Bottle Y91 P & A Barker

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

13.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

January

6th - Brundish Cup

There was no racing on 06/01/13 due to no wind.

Back to Top

13th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
2nd Lavinia Y32 S & J Dugdale
3rd Kittiwake Y103 Q Stewart & I Hanson
4th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
5th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Love Gun Laser 19 N Ackroyd
2nd Whisspering Eye Laser 17 R Dugdale
3rd Daisy Laser 88679 K West

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd
4th

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

13.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

20th - Points/Ladies

There was no racing on 20/01/13 due to the weather conditions.

Back to Top

27th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
Retired Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
Retired Topaz Y4 R Dugdale & S Dixon
Retired Voyager Y130 J Bennett & C Brady
Retired Daisy Laser 88679 K West

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd
4th

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

13.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

February

3rd - Points/Crews

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Brandy Bottle Y91 P Barker T Whiting
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
6th Lindsey Jane Y25 A Gallant & Linde
Retired Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
Retired Daisy Laser 88679 K West

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
2nd Lindsey Jane Y25 A Gallant & L Linde
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

13.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

10th - Martin Dugdale Memorial Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
5th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
6th Topaz Y4 S Dixon & C Brady
Retired Laser 175761 R Dugdale

Back to Top

17th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
2nd Lavinia Y32 J Dugdale & I Richardson
3rd Kittiewake Y103 Q Stewart & I Hanson
4th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
5th Voyage Y130 P Richardson & J Bennett

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Voyager Y130 P Richardson & J Bennett
2nd Kittiewake Y103 Q Stewart & I Hanson
3rd Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
4th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
5th Lavinia Y32 J Dugdale & I Richardson

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

13.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

24th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 Q Stewart & I Hanson
2nd Lavinia Y32 J Dugdale & S Dixon
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
5th Lindsey Jane Y25 A Gallant & T Linde
6th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
Retired Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Y75 P & R Claxton
2nd Kittiewake Y103 Q Stewart & I Hanson
3rd Lavinia Y32 J Dugdale S Dixon
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
5th Lindsey Jane Y25 A Gallant & T Linde
6th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

13.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

March

3rd - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 149617 C Drew
2nd Cookiemonster Laser 122632 P Kane
3rd Laser 175761 N Stiff

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 175761 N Stiff
2nd Daisy Laser 88679 K West
3rd Cookiemonster Laser 122632 P Kane
4th Laser 149617 C Drew

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Daisy Laser 88679 K West
2nd Laser 175761 N Stiff
3rd Laser 149617 C Drew
4th Cookiemonster Laser 122632 P Kane

13.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

10th - Ramuz Trophy

Ramuz Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Topaz Y4 G Ross & S Dixon
2nd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Lindsey Jane Y25 T Linde & P Betts
4th Laser 149617 C Drew
5th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
Retired Laser 118359 T Drew

Return - Hong Kong Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Topaz Y4 G Ross & S Dixon
3rd Charlie Brown Y163 G Jewell & S Dixon
4th Lindsey Jane Y25 T Linde & P Betts
Retired Laser 118359 T Drew

Back to Top

17th - End of Season Regatta

Enterprises - 10.40

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Believe 23049 B & L Cummin
2nd Sharkie 17002 K & E Edwards
3rd 7073 J Galloway & A Drew
4th 22355 E & J Bailey
5th 22143 N Stiff & Martina

Enterprises - 12.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Believe 23049 B & L Cummin
2nd Sharkie 17002 K & E Edwards
3rd 7073 J Galloway & A Drew
4th 22355 E & J Bailey
DNS 22143 N Stiff & Martina

Enterprises - 14.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Sharkie 17002 K & E Edwards
2nd 7073 J Galloway & A Drew
3rd 22143 N Stiff & Martina

Keelboats - 10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Voyager Y130 P Richardson & C Brady
2nd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th Lindsey Jane Y25 A Gallant & T Linde
5th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
6th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
7th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot

Keelboats - 12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Y75 R & P Claxton
2nd Voyager Y130 P Richardson & C Brady
3rd Topaz Y4 G Ross & S Dixon
4th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
6th Lindsey Jane Y25 A Gallant & T Linde
7th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot

Keelboats - 14.40 (Combined with singlehanders 14.45)

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I JHanson & Q Stewart
2nd Voyager Y130 P Richardson & C Brady
3rd Lindsey Jane Y25 A Gallant & T Linde

Singlehanders - 10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Daisy Laser 88679 K West
2nd Laser 122632 P Kane
3rd Laser 149617 C Drew
4th Laser 118359 T Drew

Singlehanders - 12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 149617 C Drew
2nd Laser 122632 P Kane
3rd Daisy Laser 88679 K West

Singlehanders - 14.45 (Combined with keelboats 14.40)

Position Boat Name Sail Number Crew
4th Laser 122632 P Kane
5th Laser 149617 C Drew
6th Daisy Laser 88679 K West
7th Laser 118359 T Drew

Overall Winners

Enterprises - Opel Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Believe 23049 B & L Cummin

Singlehanders - Dun Cup

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Laser 149617 C Drew

Davies Barometer

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Voyager Y130 P Richardson & C Brady

Regulars

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Voyager Y130 P Richardson & C Brady

Club Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Voyager Y130 P Richardson & C Brady

Millhouse Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart

Back to Top